Než si pořídíte koťátko

Co mít připraveno, než koťátko přivedete domů?

19. října 2016 v 20:04 | Cordiancoon
Vždy, než začnete pořizovat věci pro nové koťátko, poraďte se s chovatelem abyste věděli, co pro něj bude to nejlepší! Já vám dám na ukázku seznam toho, co jsme museli do začátků pořídit my:

Kočičí záchod (máme velký s lítačkama a vrchním filtrem) + stelivo (nehrudkující Catsan)
Škrábadlo/odpočívadlo: mám jedno menší škrábadlo, které podle mě Cordianek využije jen na ozdobu svého pokoje :D a dále jsem objednávala ze Zoohit.cz větší a širší XL škrábadlo (fotku dodám, až ho postavíme:)
Misky na vodu, granule a na maso

Jídlo: koťátko by mělo dostávat stravu, na kterou je zvyklé (alespoň ze začátku, už tam je pro něj stresující změna prostředí, nesmíme vytvářet další podněty k tomu, aby se cítilo špatně). My tedy z granulí koupili RC Mainecoon Kitten a jako občasnou přísadu RC Hair&Skin Care a RC Oral Care. Kapsičky máme v zásobě od značek Felix a Sheba. A samozřejmě pár pamlsků (u nás např. BritCare nebo Ontario). Mainská mývalí musí tako mít denní příjem syrového masa (kuřečí nebo hovězí), které nakrájíme na malé kostičky, naporcujeme po 30-40g a necháme předmrazit min 72hod!


• Péče o srst: hřeben, šampon, kondicioner, čistící pasta
• Kleštičky na drápky
Sítě na okna, balkon: vše mít zabezpečené, aby vám kočka neutekla
Hračky: tady zaleží na každém, co pořídí. Časem stejně sami přijdete na to, co vašemu koťátku vyhovuje nejvíce

To je do úplných začátku snad vše :)

Mainská mývalí s PP nebo BEZ PP?

19. října 2016 v 19:23 | Cordiancoon
Vím, že mnoho lidí, kteří si plánují pořídit koťátko s touto myšlenkou bojuje. Ano, já také při hledání nového kotěte chvíli uvažovala o tom, že si pořídím Mainskou Mývalí bez PP - přecejen 3.000,- a 10.000,- je velký rozdíl (alespň pro mě, studenta). Jenže pak jsem začala zjišťovat víc a víc, přišlo mi, že už tím začínám být posedlá. Nové informace mě ale přesvědčily o tom, že když Mainskou mývalí (nebo jakoukoliv jinou) kočku, tak jedině s papírama.

PROČ TEDY S PP?

Chovatelé ušlechtilých koček musí být v ČR registrováni u ČSCH (pod org. FIFE) nebo pod jinou non-fife organizací a odchovávat všechna koťátka pouze s průkazem původu. Rodokmen zaručí koupi kočky daného plemene a barvy a ne křížence či potomka rodičů, kteří plemeno připomínají jen vzdáleně. U kočky bez PP nevíte zda její rodiče nebyli blízcí příbuzní či dokonce sourozenci. Chovatel také musí dodržovat chovatelský řád, který mimo jiné ukládá, že kočka může mít nejvýš 3 vrhy za dva roky. U kotěte bez PP nevíte, jestli matka kotěte není vyčerpaná častými porody a nerodí tak slabá mláďata. Odchováváním koťat bez PP se dále ztrácejí charekteristiky plemene a kočky se tak stále podobou blíží domácí kočce.U kočky bez PP se třeba stane, že mainská mývalí nebude tak mohutná a silná s velkýma ušima, dlouhým krásně osrstěným ocasem, správným profilem, kocour nebude vážit v dospělosti 8 a více kilogramů, ale jen 3-4 kg a bude to jen trochu možná větší a chlupatější kočka.

Co je ale mnohem důležitější je ZDRAVÍ KOTĚTE!! Chovatelé dále čistokrevná zvířata testují a očkují na smrtelné kočičí nemoci jako je FelV, FIV, někteří je mají testovaná i na přítomnost koronavirů, jejichž určité druhy mohou způsobit nemoc FIP (kočičí infekční peritonitidu - zánět pobřišnice). Povinností každého chovatele je očkovat kotě základní vakcínou proti panleukopenii - kočičí mor a rhinotracheitidě - kočičí rýma. Což byl ten hlavní důvod, proč už bych o jiné, než čistokrevné kočce neuvažovala, jelikož ta následná bolest při ztrátě milovaného chlupatého člena rodiny za ty ušetřené peníze nestojí.

My si pořídili Cordianka na "mazlíka" což znamená, že není určen k dalšímu chovu a je povinná kastrace. My jej dostaneme už po zákroku. Někomu se může zdát, že je na kastraci brzo, ale naopak časně kastrovaná koťata netrpí říjemi/přeříjením a u kočiček se snižuje riziko rakoviny mléčné žlázy. U kocourků nenastává značkování nebo agresivita v období puberty. Růst takových koťátek je absolutně přiměřený a naopak velmi plynulý, protože netrpí v době volání koček nebo říje.

Některé informace použity ze stránky: suddenblazing.estranky.cz
 
 

Reklama